Książkowe propozycje na Boże Narodzenia 2022

Wraz z nadejściem jesieni coraz częściej myślimy o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, a jednocześnie o prezentach, które dostaną od nas bliscy. Prezenty na święta 2022 – książki nie będą żadnym problemem dla tych, którzy szukają drobiazgów dla miłośników książek. Jeśli Twoi bliscy szczególnie przepadają za literaturą historyczną, w księgarniach znajduje się sporo pozycji, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Jedną z nich jest znakomita książka “I rozpętało się piekło” Maxa Hastingsa.

Historia drugiej wojny światowej

Pod koniec sierpnia 1939 roku mało już było optymistów w Europie, którzy uważali, że wojny można uniknąć. 1 września Niemcy zaatakowały Polskę, a był to dopiero początek sześcioletniej wojny, która miała pochłonąć kilkadziesiąt milionów istnień, a w tym głównie cywilów. W ciągu 21 miesięcy Hitler zajął całą Europę Północną poza Szwecją, całą Europę Południową z wyjątkiem Portugalii i Hiszpanii, a także całą Europę Środkową i Zachodnią z wyjątkiem neutralnej Szwajcarii. Max Hastings, prawdziwy erudyta w zakresie historii, brawurowo opowiada o najpopularniejszych i mniej znanych epizodach drugiej wojny światowej. Jego książka jest jak nić, która scala mnóstwo sytuacji i bitew, a czytelnikowi pozwala lepiej zrozumieć ciąg przyczynowo-skutkowy.

Dzieło, które wyjaśnia wszystko

Sir Max Hastings jest uznanym historykiem, który specjalizuje się w wojskowości. Jego wiedza pozwoliła na stworzenie potężnej książki opisującej między innymi skutki paktu Ribbentrop-Mołotow, operację Barbarossa, podbicie krajów Beneluksu czy też desant aliantów we Włoszech czy lądowanie w Normandii. Znajdują się tutaj również szczegółowe informacje na temat operacji Market Garden w okupowanej Holandii czy ofensywy w Ardenach. Każdy epizod historyczny jest analizowany pod względem wojskowym, dając czytelnikom możliwość zauważenia różnic w uzbrojeniu czy ilości wysłanych na front żołnierzy. Historyk ujmuje również humanistycznym podejściem do skutków każdego historycznego wydarzenia.